Prosty konfigurator narciarskiego sprzętu biegowego:
Powyższy konfigurator sprzętu do narciarstwa biegowego podpowiada - głównie początkującym narciarzom, wybór odpowiednich do ich stylu jazdy parametrów, dla kijków oraz nart. W sieci wiele jest tabel z tymi podstawowymi danymi, jednak nieraz różnią się one od wzorcowych. Przedstawione tu parametry są zgodne z kanonami obowiązującymi w biegowym narciarstwie wyczynowym, jednak można je oczywiście w pewnych granicach modyfikować według własnych preferencji.
I tak dla kijków w przypadku metody łyżwowej, ich długość może być do 5cm większa (zwłaszcza w przypadku jazdy na nartorolkach, kiedy to but zazwyczaj jest umiejscowiony nieco wyżej od podłoża niż w przypadku nart). Jednak nie powinna sięgać powyżej wysokości nasady nosa (pomiędzy oczami). W technice klasycznej, w trudniejszych warunków terenowych kijki mogą być krótsze (podobnie jak w turystyce narciarskiej), jednak nie powinny sięgać poniżej linii barków a już na pewno poniżej pach. Przy zakupie kijków należy pamiętać, że lepiej jest kupić kijki dłuższe i w miarę potrzeby skrócić je od góry (gdzie średnica jest przez długi odcinek jednakowa). Zwłaszcza, że większość producentów posiada w swojej ofercie kije różniące się długością co 5cm.
Większa dowolność jeśli chodzi o długość panuje w wyborze nart, ponieważ ich wiodącym parametrem jest sztywność. Musi ona być stricte dopasowana do wagi narciarza, w przeciwnym razie jazda będzie mało efektywna a czasem nawet niemożliwa. Dlatego też przestrzegam przed zakupem nart na odległość bez osobistej przymiarki. Podane długości nart są orientacyjne, jednak zgodne z większością szkół, ich długością krytyczna jest wzrost narciarza – nigdy nie powinny być krótsze.
Ostatnim parametrem w konfiguratorze jest rozmiar buta – parametr abstrakcyjny, ponieważ to najbardziej indywidualna cecha w wyborze sprzętu nie tylko do narciarstwa. Jednak może być pomocny przy zakupach zagregowanych dla wypożyczalni sprzętu, czy też klubów sportowych przy planowaniu zakupów dla bliżej nieokreślonego grona użytkowników. Nie jest on jednak parametrem wyssanym z palca – ma swoje odzwierciedlenie dla wzrostu narciarzy, zaczerpnięte z atlasów antropometrycznych.