Narciarstwo biegowe, nartorolki
biegi terenowe


biegowki.dolinka.katowice.pl

Warunki śniegowe na trasach biegowych

WARUNKI 2011/12

2012-06-24:  Dodał(a): piter

Wiele lat treningow na nartach biegowych i nartorolkach, pół roku wykładow teoretycznych i specjalistycznych treningow organizowanych przez katowicką Akademię Wychowania Fizycznego, w efekcie czego zostaliśmy instruktorami sportu w specjalizacji narciarstwa biegowego
Przed nami krótkie wakacje, po których wznawiamy treningi i zaczynamy wspólne spotkania szkoleniowe początkowo na nartorolkach a w sezonie zimowym na biegówkach. Do zobaczenia już w sierpniu w katowickiej Dolinie Trzech Stawów i na tamie Jeziora Goczałkowickiego!!


2012-05-20: Przełęcz Szarcula - Stecówka Istebna, Dodał(a): piter

Kolejny weekend spędziliśmy trenując na nartorolkach (zarówno stylem klasycznych jak i łyżwowwym) na odcinku drogi asfaltowej prowadzącym malowniczym grzbietem górskim na odcinku od Przełęczy Szarcula w stronę Stecówki.

Asfalt na opisywanej trasie nie jest może idealny, jednak trasa jest mało uczęszczana przez pojazdy samochodowe, jest bardzo zróżnicowwana pod względem deniwelacji a każdy szybki zjazd zwieńczony jest przeciwstokiem, dzięki czemu zjazdy są w miarę bezpieczne.


2012-05-02: Dolina Wisłoki Krempna, Dodał(a): piter
`

Okolice Krempnej w Beskidzie Niskim (około 15km na południe od Nowego Żmigrodu) są doskonałem terenem do treningu na nartorolkach. Dolinki o małym nachyleniu, wzdłuż których w ostatnich dwóch latach wylano doskonałej jakości asfalt w połączeniu ze znikomym ruchem samochodowym to wręcz raj dla kolarzy szosowych, rolkarzy i oczywiście nartorolkarzy.

Krótki film obrazujący jazdę w Dolinie Wisłoki pomiędzy Krempną a Myscową/Polanami można zobaczyć
TUTAJ »»


2012-04-17: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter

W środę trenujemy na nartorolkach na Dolinie Trzech Stawów. Spotykamy się około 17.30 na głównej alejce.

ZAPRASZAMY!!


2012-04-15: Kubalonka Wisła/Istebna, Dodał(a): piter


Tak jeszcze wczoraj prezentowały się warunki na Kubalonce na górnej pętli - pod łyżwę w sam raz


2012-04-15: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): piter
`

Warunki zdecydowanie gorsze niz wczoraj. Mozna biegac po tym samym odcinku co wczoraj, jednak wysoka temperatura i opady deszczu znacznie pogorszyly wlasciwosci sniegu, ktory jest bardzo ziarnisty i rozmiekly. To juz prawdopodobnie ostatnie dni biegania na nartach po trasach Kubalonki.


2012-04-14: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): piter
`

10 stopni na plusie w powietrzu, na polanie startowej i na strzelnicy zero sladu po sniegu, jednak na Kubalonce nadal da sie biegac na nartach Wystarczy przejsc pieszo jakies 5min z polany startowej podejsciem od strony Wisly i od mlodnika warunki zasluguja na trojke albo i niepelna czworke-od tego miejsca mozna biec ciagle na dystansie ok 1km i przetarc na tym odcinku na razie brak. Poza tym odcinkiem sniegu a zatem i warunkow do biegania brak, zatem calosciowo warunki ocenione slabo.


2012-04-11: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter

Po raz pierwszy w tym roku udało nam się spotkać w większym gronie na treningu nartorolkowym. Będziemy się starać w miarę regularnie spotykać w dni robocze na głównej alejce katowickiej Doliny Trzech Stawów. O terminach spotkań będziemy informować na stronach www.biegowki.dolinka.katowice.pl.
Dla narciarzy biegowych chcących spróbować swoich sił na nartorolkach do stylu łyżwowego, wkrótce będzie możliwość wypożyczenia sprzętu - konieczne posiadanie własnych butów do łyżwy w systemie SNS Pilot


2012-04-11: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter

Dziś około godziny 18tej trenujemy wspólnie na nartorolkach stylem łyżwowym w katowickiej Dolinie Trzech Stawów (na głównej alejce). Zapraszamy!!


2012-04-01: Kubalonka Wisła/Istebna, Dodał(a): piter
`

Porównując warunki do wczorajszych, które rónież ocenione zostały na trójkę, dzisiejesze zasługują na trójkę z dużym plusem

Z rana mrozik, świeżego śniegu do 10cm. Brak jakichkolwiek śladów maszynowych, jedynie wczoraj wieczorem przejechał skuter dzięki czemu podkład ubity. Na Kubalonce Pusto. Grupą 12 narciarzy ubiliśmy trasę po łyżwę, dzięki czemu od około 11-tej można w miarę przyzwoicie pobiegać - to nie prima aprilis!!


2012-03-31: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): piter
`

Ciagle odwilz, chwilowo opady deszczu-jednak w piatek dosypalo rowniez sniegu, dzieki czemu na trasie jest srednio ok 15cm. Sa niestety miejsca bardziej przetarte na ktorych jezdzic sie nie da i przykladowo dlugiej petli nie da sie w calosci przejechac. Trasy nie sa przygotowane maszynowo


2012-03-23: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Warunki na głównej alejce Doliny Trzech Stawów doskonale nadają się już po zimie na trening nartorolkowy. Problem z dojazdem lasem od strony Ptasiego Osiedla - na leśnej ścieżce, będącej przedłużeniem ulicy Drozdów trwają prace związane prawdopodobnie z wymianą asfaltu.

Miejmy nadzieję, że tras przyległych do Dolinki z dobrą nawierzchnią pod rolki/nartorolki przybędzie


2012-03-23: Kubalonka Wisła/Istebna, Dodał(a): piter

Wzorem ośrodków narciarstwa zjazdowego, z których to sytuację na stokach możemy śledzić poprzez kamery on-line, pojawiła się także kamera internetowa z tras biegowych na Kubalonce:

http://www.buffor.pl/?portfolio=trasy-biegowe-kubalonka


2012-03-19: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter

W tym tygodniu zaczynamy sezon nartorolkowy w Katowicach

Na Dolinie Trzech Stawów główna aleja jest czysta, zdecydowanie mniej piachu niż w zeszłych latach po zimie. Problem może stanowić jedynie dojazd przez las od ulicy Zgrzebnioka, bowiem tam sporo drobnego żwiru - miejmy nadzieję że wkrótce zostaną te alejki oczyszczone.

Spotykamy się w godzinach popołudniowych, jeździmy łyżwą. Zapraszamy do wspólnych treningów!!


2012-03-18: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): Piter
`

Warunki podobne do wczorajszych, odrobine cieplej przez co zjazdy wolniejsze. Zjazdy-zwlaszcza na zakretach strasznie rozjechane. Sniegu na trasach nie brakuje


2012-03-17: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): piter
`

Biorac pod uwage typowo wiosenna temp. powietrza warunki na trarach biegowych dobre. Snieg bardzo mokry, do jazdy klasykiem tylko klistry. Rano po nocnych przymrozkach warunki poslizgowe lepsze. Sniegu jeszcze sporo, wiec ze 2 tygodnie pewno mozna jeszcze biegac.


2012-02-19: Tama jeziora Goczałkowice Goczałkowice, Dodał(a): piter
`

W okolicach tamy jeziora Goczałkowickiego oraz ścieżki rowerowej odchodzącej od niej w stronę stawów hodowlanych wzdłuż Wisły to już chyba ostatki biegania na nartach, po zeszłotygodniowej dostawie śniegu. Śnieg bardzo mokry, na groblach bardzo mała warstwa - miejscami przetarta do trawy. O bieganiu łyżwą można tyko pomarzyć. Na samej tamie śniegu brak, najlepsze warunki śniegowe na okolicznych polach - na nich śnieg nawet nie zapada się tragicznie.


2012-02-18: Bażantarnia Pszczyna/Poręba, Dodał(a): piter
`

Teren do jazdy na biegówkach idealny, ale niestety nie przy takim jak dziś śniegu. Ścieżki w większości zupełnie nieprzetarte, torowaliśmy przez ciężki ziarnisty śnieg przy temperaturze powietrza około 5 stopni na plusie. Do łyżwy brak możliwości poruszania się na nartach - odśnieżona jedynie główna alejka od Pałacyku na zachód w dół, jednak koleiny samochodowe.
Na terenie bażantarni torowaliśmy głównie na skraju lasu, trochę po polach.

Podobne warunki w okolicach jeziora zaporowego Łąka, przy takie na wale śnieg typu szreń, co dodatkowo utrudnia sprawne poruszanie się.

Śniegu nadal sporo, więc aż 3 punkty w skali od 1 do 5.


2012-02-17: WPKiW Katowice, Dodał(a): piter
`

Temperatura już niestety na plusie, w związku z czym śnieg ciężki i wolny. Główne alejki w większości nie nadają się do jazdy - śnieg na nich to wasrtswa lodu, w dodatku miejscami cienkiego, bo odśnieżone są prawie do zera.

Klasykiem trzeba improwizować - brak jednolitych śladów, natomiast śniegu jest na tyle dużo, że dobrze przykrywa trawę.

Lepiej wygląda sytuacja dla jeżdżacych łyżwą - dobrze nadaje się do tego umiejętnie odśnieżony wąski, ale wystarczający pas zieleni między asfaltowymi ścieżkami na głównej alejce parku - jest miejscami naprawdę szybki.


2012-02-17: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter

Dzięki inicjatywie jednego z członków forum biegowki.pl w katowickiej Dolinie Trzech Stawów powstaje maszynowy tor do klasyka na około 5km pętli. Trasa prowadzi między innymi chodnikiem przy głównej alejce od parkingu przy ul. Francuskiej do stawu Kąpielisko.

Więcej szczegółów na stronach forum www.biegowki.pl/forum w dziele Trasy -> Górny Śląsk -> 3 Stawy i lotnisko na Muchowcu


2012-02-16: Muchowiec, Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Po długim okresie mroźnym i bezśnieżnym, wreszcie doczealiśmy się w Katowicach solidnych opadów. Główna aleja w Dolinei Trzech Stawów odśnieżona, warstwa w zupełności wystarczająca, jednak śnieg rozmokły, wolny. Boczne alejki niektóre zupełnie nieprzetarte, te które odśnieżone to aż przesadnie - miejscami do asfaltu. Torów do klasyka około godziny 11tej jeszcze nie było - jedyny wąski tor na alejce równoległej do głównej - pod nasypem kolejowym.

Warunki śniegowe ogólnie dobre


2012-01-18: Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku Katowice/Chorzów/Siemianowice Ś, Dodał(a): piter
`

Pomimo odwilży w ciągu dnia, widocznej zwłaszcza w mieście, pod wieczór w Parku Chorzowskim warunki śniegowe dostateczne. Do klasyka wiele torów, jednak nieregularnych samoróbek, do łyżwy warunki zdecydowanie lepsze. Śnieg ziarnisty, w miejhscach rozdeptanych/rozjeżdżonych również zlodowaciały.
Główne alejki nie nadają się do jazdy łyżwą, z uwagi na brak świeżego śniegu i warstwa sprasowana przez pojazdy silnie zlodowaciała. Jednak rewelacyjne łyżwuje się w pasie zieleni pomiędzy alejkami na głównym deptaku. Tam pas ubitego maszynowo śniegu o szerokości około 2m załuguje moim zdaniem, w skali 1-5 na 4 z minusem

Oby zapowiadana na jutro odwilż nie była zbyt gwałtowna, to i jutro będzie można pośmigać. Czekamy na świeży śnieg!!


2012-01-17: WPKiW Katowice, Dodał(a): piter

Oto jest Długo oczekiwany opad śniegu w Katowicach, zresztą na całym Śląsku.

Z rana warunki rewelacyjne, jednak dopiero pod wieczór jazda testowa. Jeśli warunki będą dopisywać, będziemy się spotykać w dni powszednie wieczorami przy rekreacyjnych terenach miasta bądź lasach na obrzeżach Katowic. O miejscu spotkań będę informował na stronie.

Chętnych do biegania na nartach w grupie, także początkującyh pragnących podnieść swoje umiejętności techniczne ZAPRASZAMY


2012-01-14: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): Piter
`

Swiezy snieg, dobrze ubity podklad, brak wystajacych kamieni i innych przeszkod. Do godz. 14tej bardzo dobrze utrzymana nawierzchnia, jednak maszynowy tor do klasyka tylko na malej petli w poblizu strzelnicy. Po sniezycy na trasach zawiany sypki snieg.


2012-01-07: Przelecz Szarcula - Stecowka Wisla/Istebna, Dodał(a): Piter
`

Snieg swiezy, lekki mroz, jednak z uwagi na rozdeptany szlak oraz liczne koleiny warunki przecietne. Brak toru maszynowego do klasyka, lyzwa biegac sie nie da


2012-01-07: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a): Piter
`

Warunki bardzo dobre, zarowno do klasyka jak i lyzwy. Swiezy snieg po wczorajszych opadach, z racji odbywajacych sie zawodow biathlonowych trasy regularnie odswiezane ratrakiem. Tory maszynowe do klasyka na nizszych petlach.


2012-01-01: Hala Miziowa - Munczolik Korbielow, Dodał(a):  piter
`

Warunki idealne pod klasyka, brak toru maszynowego, jednak liczne slady stworzone przez skutery. Snieg swiezy, lekki mroz. Wiecej sniegu i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!


2011-12-29: Kubalonka Wisla/Istebna, Dodał(a):  piter
`

Ocena 4 to wypadkowa warunkow pod lyzwe, dla ktorej punktow 5, dla klasyka tylko 3 pkt, bo tor znikomy, bez przygotowania maszynowego a jedynie przetarty przez narciarzy. Snieg zmrozony, jednak tylko miejscami platy zlodowaciale. Pomimo braku sniegu w dolinach gorskich na Kubalonce warunki sniegowe dobre


2011-12-25: Grzbiet Soszów - Stożek Wisła Jawornik, Dodał(a): piter
`

Warunki w Grupie Czantorii i Stożka bardzo dobre: śnieg świeży i zmrożony powyżej Przełęczy Beskidek. Jedyny minus to brak toru do klasyka a miejscami niestety koleiny wyżłobione przez samochód terenowy.

Moja sugestia: wjechać do schronska pod Soszowem kolejką z Wisły Jawornik i dalej pod sam Stożek można szusować do woli
Do zobaczenia w górach!!


2011-12-22: Trasy katowickie Katowice, Dodał(a): piter
`

Mimo nastania kalendarzowej zimy i wczorajszego opadu śniegu pierwszy śnieg zimy jeszcze nie uczynił i warunki niestety niedostateczne pod narty biegowe w katowickich terenach rekreacyjnych. Prognozowane ocieplenie na najbliższe dni nie zapowiwda białych Świąt i jeśli biegówki, to na razie tylko w górach. Wyczekujmy zatem zimy dalej!!


2011-12-04: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Śniegu nadal brak, zatem zostaje trenować przed sezonem na nartorolkach. Polecić można śmiało słynną rolkostradę w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Zalegające na przełomie października i listopada opadłe liście zostały sprzątnięte przez służby Parku Leśnego, zatem warunki poprawiły się.

Jedynym poblemem jest śliska nawierzchnia po wilgotnych nocach - o tej porze roku promienie słonca nie docierają na całą długość trasy i mogą występować mokre "placki", na których trzeba uważać zwłaszcza podczas biegu łyżwą na twardych kółkach do jazdy szybkiej.


Strona Główna