Narciarstwo biegowe, nartorolki
biegi terenowe


biegowki.dolinka.katowice.pl

Warunki śniegowe na trasach biegowych

WARUNKI 2005/06

2006-03-22: Lotnisko Sportowe Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Warunki koszmarne - mimo tego, że na pierwszy rzut oka wydawały się znośne. Kijki zapadają się strasznie, narty jeszcze utrzumują się na dosyć sporej pokrywie śnieżnej, ale niestabilnie się je prowadzi. Śnieg bardzo mokry, gruboziarnisty, szlifujacy narty. Poza tym brudny przez co przyjemność taka sobie, ale to tak na marginesie.

Tor co prawda jest (nawet niezly, bo ślady w miarę równoległe), ale nie ma wielkiej różnicy, czy poruszamy się w nim, czy też poza nim - bardzo ograniczony poślizg.

Poza płytą lotniska na terenie Doliny Trzech Stawów warunki jeszcze gorsze, bo nawet tego paskudnego śniegu za mało do jazdy.

Pozdrawiam - i chyba ostatni raz w tym sezonie narciarskim. Do następnej zimy zatem

HEJ!!!


2006-03-17: płyta lotniska Muchowiec, Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Warunki kiepskie. Mimo ciągłych słabych opadów śniegu przyjemniej jeździło się jeszcze kilka dni temu - śnieg jest strasznie mokry, ciężki, zapada się (zwłaszcza ten świeży).

Na płycie lotniska kilka torów do jazdy klasycznej, jednak słabej jakości, rozmoczone z racji wysokiej temperatury, poślizg jest strasznie ograniczony. Warunki do jazdy łyżwą jeszcze gorsze.

Na Dolinie Trzech Stawów nie lepiej, jeśli nie gorzej.

Kilka razy to już pisałem, ale czyżby początek ostatków na tych trasach??


2006-03-14: płyta lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Świeży śnieg - poprawa warunków
Ale przyznam szczerze, że te ciągłe opady marcowe zaczynają mnie już trochę drażnic (bike).

Na płycie zmrżony śnieg zapada się bardzo rzadko (głównie kijki). Dzięki cieńkiej warstwie śniegu można się poczuć bardziej pewnie niż ostatnio - na zmrożonym, twardym śniegu.

Minus (klasyk): brak toru, a nawet jak się pojawi to szybko go wiatr zasypie.


2006-03-12: płyta lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Śnieg zmrożony, twardy, ale mimo tego zapada się Na szczęście nie do tego stopnia, że zapadają się pod nim narty, ale efektywne odbicie kijkami jest na większości powierzchni lotniska niemożliwe.

Stary rozjeżdżony tor, który jest dosyć płytki nie zapada się prawie w ogóle.

Warunki ciężkie, ale czego można oczekiwać po resztkach śniegu po odwilży. Poza płytą w okolicach Doliny Trzech Stawów warunków praktycznie brak - aby dostać się do lotniska najlepiej podjechać samochodem na któryś z okolicznych parkingów lub skorzystać z KZK GOP.


2006-03-08: płyta lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Jak pogoda do d......., to i nowe hiper-smary się nie sprawdzają

Właściwie to nie wiem, czy punkty 2, czy też 3 się należą. Z plusów - śnieg się nie zapada (choć kijki coraz większą mają skłonność do tego), śniegu jeszcze trochę jest, nasypało świeżego puchu.

Do minusów zaliczyłbym przede wszystkim wysoką temperarurę w ciągu dnia - przez co śnieg bardzo ciężki (nawet ten świeży), rozjeżdża się a w torach mokro co znacząco wpływa na warunki.

Tory porobione, więc jeśli w nocy mróz chwyci (co ma się stać trochę przymarznie strasznie mokry w nich śnieg i jutro będą nieźle przygotowane z rana. Sporo śladów od łyżwiarzy się pojawiło na płycie.


2006-03-05: płyta lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Poprawa warunków: po nocy śnieg lekko zmrożony, mimo lekkiej odwilży słońca brak i śnieg się nie zapada. Tory rozjeżdżone od wczoraj pokryte cieńką warstwą lodu, przez co na zjazdach znakomite warunki poślizgu i można osiągnąć przyzwoitą prędkość. Pojawiło się sporo nowych torów, ale część z nich kiepskiej jakości: nierówny rozstaw śladów.

Mimo niedzieli biegaczy mało - pewno wszystkich na Bieg Piastów w Jakuszycach wywiało

Pozdro!


2006-03-04: płyta lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Nie jest tragicznie, ale dużo gorzej niż ostatnio. Śniegu przybyło, ale takiego mało wartościowego: ciepło więc to co spadło szybko topnieje, poza tym zaczyna się ubita stara warstwa zapadać

Tory nie nadają się do ponownej jazdy: strasznie mokre się robią i hamują, rozjeżdżają się.

Poza lotniskiem na Dolinie 3 Stawów trochę lepiej jak ostatnio, bo pojawiła się warstwa śniegu, ale szybko zaczyna się ona przeobrażać w ciapę a nwet wodę


2006-03-02: płyta lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Z dnia na dzień (mimo wzrostu temperatury) warunki coraz lepsze
Śnieg się nadal nie zapada (co w najbliższym czasie pewno nastąpi jak się nie ochłodzi), w nocy jeszcze trochę dosypało, także jest kapitalna powierzchnia nadająca się nawet do jazdy łyżwą. Tory wczorajsze co prawda zasypało i zawiało, ale w niczym to nie przeszkadza - można bez problemu przecierać cienką warstwę świeżego śniegu w dowolnych kierunkach.
Z samego rana przetarliśmy tor na całym odwodzie płyty jak to dawniej bywało (pętla ok. 4 km) i kilka krótszych odcinków na krechę.

Gdyby był głębszy tor - byłoby 5 pkt

Poza lotniskiem warunki nadal kiepskie a w zasadzie żadne.

Na koniec kilka uwag nie mających wpływu na ocenę: świeży śnieg, błękit nieba i piękne słońce: czego więcej trzeba??

Pozdrawiam


2006-03-01: płyta lotniska sportowego Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Mimo znikomych ostatnio opadów śniegu - takich warunków na płycie lotniska dawno nie było (pozytywnie). Od południa ciągle mamy przelotne opady śniegu, także dzięki temu od wczoraj warunki nieznacznie się poprawiły.

Dzięki mrozom jakie towarzyszyły przez ostatnie dni kopny śnieg na płycie (a jest go tam tak na oko 20 - 40 cm, miejscami nawet koło pół metra) stwardniał i praktycznie w ogóle się nie zapada. Znacznie to ułatwia poruszanie się po lotnisku - nawet kijki się nie zapadają. Trochę dosypało, także ślady o których pisałem wczoraj - zasypało. Padający śnieg wspomagany sporym wiatrem zaciera wszystkie nowe ślady, jednak przy obecnej niewielkiej pokrywie świeżego śniegu poruszać się można bez problemu i bez nich.

Padający śnieg pozornie cieszy, tylko wzrastająca temperatura szybko moze sprawić, że znów wszystko będzie się zapadać

Poza terenem lotniska w jego pobliżu (Dolina 3 Stawów) warunki mierne


2006-02-28: płyta Lotniska Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
`

Śnieg nie zapada się tak drastycznie jak kilka dni temu. Po niedzielnym słabym opadzie śniegu możliwy jest poślizg, nawet kilka śladów się pojawiło - torami tego jednak nazwać niestety nie można.

Warunki ogólnie kiepskie, ale lepsze niż jeszcze kilka dni temu - warto wykorzystać te narciarskie ostatki. Płytę lotniska polecam raczej tylko klasykom. Ścieżki nie nadają pod narty - lód, nawet asfalt miejscami


2006-02-26: Kubalonka Wisła/Istebna, Dodał(a): piter
`

Kilka zdjęć obrazujących warunki na specjalistycznie przygotowanych narciarskich trasach biegowych w rejonie Przełęczy Kubalonka można zobaczyć TUTAJ »»


2006-02-26: Kubalonka Wisła/Istebna, Dodał(a): piter
`

Maksymalna ocena w ilości ounktów 5 była już nadana przeze mnie w przeszłości innej trasie, także teraz Kubalonce przysługuje sprawiedliwie piątka z plusem! Opisywane warunki odnoszą się do dnia wczorajszego - soboty.
Warunki jednym słowem kapitalne - wręcz wzorcowe. Sczególnie z racji tego, że dziś i jutro odbywają się tam Mistrzostwa Polonii. Z tego względu do jutra mogą być problemy z poruszaniem się po trasach w godzinach zawodów.

Trasy przygotowane rewelacyjnie zarówno do jazdy klasycznej jak i łyżwowej. Dla amatorów trasy może nie należą do łatwych, ale treing czyni mistrza, poza tym frajda przednia. Sczzególne trudności na szybkich krętych zjazdach oraz podbiegach, gdzie użycie klasycznego kroku z odbicia nie jest łatwe. Za to rewelacyjnie przygotowany tor na prostych szybkich zjazdach pozwala poczuć prędkość.

Polecam szczególnie pętlę mniej odwiedzaną i w bardzo dobrym stanie - pokrywa się na sporym odcinku z żółtym szlakiem w stronę Kozińców - polecam szczególnie ten odcinek klasykom.


2006-02-22: Dolina 3 Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Mimo końca wielkich niby-wiosennych odwilży, słabego mrozu i odrobiny świeżego śniegu (jeśli można go tak nazwać więcej punktów w ocenie niż ostatnio z mojej strony nie będzie - dałbym "0", ale wcześniej nie przewidziałem takiej opcji. Zresztą póki śnieg leży to chyba "0" być nie może.
W każdym razie warunki na Dolinie FATALNE. Żałuję, że nie wyszedłem pobiegać na nogach, bo z pewnością by było z tego więcej korzyści. O dzisiejszym wypadzie trudno powiedzieć, żeby był to bieg.

Do rzeczy:
1. Alejki: warunków BRAK (miejscami goły asfalt, poza tym posypano je piaskiem)
2. Polani: da się jeździć jedynie w miejscach, które poprzednio były utwardzone (skuter), poza tymi pasami śnieg się zapada, kijki topią niemiłosiernie
3. Płyta lotniska: utwardzony tor - rozdeptany (niby jest ślad nart, ale "jazda" po nim nie sprawia przyjemności); poza torem warunki jak w pkt. 2; prawdopodobnie podczas odwilży poprowadzono nowy odcinek na wzór tego pierwotnego, ale niestety zapada się i zrobił się bardzo głęboki

Podsumowując: jak to kto powiedział "SZAŁU NIE MA"


2006-02-18: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Same minusy będą - ale czego można się spodziewać, gdy na dworze 8 stopni powyżej zera.
Trasy rozdeptane, mnóstwo wody wszędzie; na płycie lotniska tor (jeśli można go tak jeszcze nazwać zapada się.
Obawiam się, że to ostatnia relacja z Dolinki

Jeden punkt będzie za to, że mimo wszystko jak widać jeździć się da - spotkałem po drodze jednego narciarza, ktory nawet sobie jakoś z tym wszystkim radził (osobiście biegałem na nogach).


2006-02-16: płyta Lotniska Muchowiec, Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Dobra wiadomość dla tych, co tęsknili za torem na płycie lotniska: po nocnych słabych opadach śniego prawdopodobnie rano w końcu ubito trasę skuterem na płycie
Jednak jej przebieg nie pokrywa się z poprzednim torem - prowadzi bliżej pasa startowego a poza tym nie stanowi pętli ok. 4 kilometrowej jak poprzednio, ale jedynie pas o długości tak na oko 1,5 km. Zaczyna się koło "Wiochy" przy Francuskiej, dalej biegnie w stronę stawu zaporowego i tam się kończy. Spacerowicze oczywiście również upodobali sobie ubity pas śniegu i trochę tor rozdeptany
I z racji tej krótkiej długości jeden caly punkt ujemny w ocenie!

Ale zostają jeszcze trasy na Dolinie Trzech Stawów:
Większość alejek odśnieżono, miejscami aż za bardzo i wystaje stary lód. Ale skuter przejechał też na Dolinie ubijając kopny śnieg i przez to sporo nowch tras. Sczególnie polecam tor pomiędzy stawem zaporowym a stawem-"kąpieliskiem" (miedzy nimi jeszcze taki mały jeden staw ozdobny) wzdłuż łączącej je strugi płynącej kanałami: nawet spore różnice wysokości przez co tor niezły do treningów.

I będzie jeszcze jeden poważny punkt ujemny z racji warunków pogodowych: wciąż odwilż w ciągu dnia, przez co nawet ubity śnieg miejscami się zapada

Pozdrawiam


2006-02-15: Las Murckowski Katowice, Dodał(a): piter
`

Dziś warunki w trójkącie Brynów - Ochojec - Stacja PKP Murcki - Murcki Szyb - Giszowiec (tzw. przez nas rejon "Janina") kapitalne

Główną aleję asfaltową dochodzącą do Rybaczówki raczej odradzam: śnieg wydeptany i takie kocie łby się porobiły. Natomiast wszelkie inne ścieżki boczne godne polecenia (ale do klasyka): w zasadzie wszędzie wiedzie tor. Szczegónie polecam jeden odcinek w okolicach Giszowca: Rybaczówka - szyb w Murckach - Staw Barbara. Tor na tym odcinku jest na bieżąco poprawiany przez narciarzy z Giszowca: wielkie DZIĘKI!!! A jest za co, bo tor jest wręcz idealny: w zasadzie ślady cały czas o jednakowym rozstawie. Jedyny minus to kopny śnieg na bokach trasy, przez co kijki strasznie się topią.

Tor ten stanowi świetną pętlę treningową o długości około 3,5 km. Przy stawie Barbara (ten bardziej w lesie: przy Rybaczówce jest Janina) bez problemu traficie na jego przebieg.

Wszystkie te opinie dotyczą jazdy klasycznej; z łyżwą będzie gorzej. Tak było rano, jak śnieg był jeszcze po nocy zmrożony.


2006-02-14: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Dziś warunki rewelacyjne: świeżego śniegu sporo, temperatura mogłaby tylko być ciut niższa. Na alejkach asfaltowych (bocznych) śnieg doskonale ubity i świetnie nadaje się pod łyżwę. Dla klasyków też dobra wiadomość: po dłuższej przerwie w końcu wyjechał urzędowy skuter (pewno wczoraj): ubity pas na sporej części Doliny, tylko jeszcze tor na nim nie jest wyjeżdżony.
Tor na płycie lotniska (opisywany wczoraj) nadal nie nadaje się do treningów - nie ma go

W Parku Kościuszki śniegu oczywiście też nie brakuje, ale główne aleje odpadają: zbytnio rozdeptane. Ale w okolicach górki do zjazdów i podbiegów nie jest źle.

Jak znam życie szybko ta sielanka zostanie rozdeptana, poza tym jak mróz nie chwyci szybko się breja zrobi, także NA NARTY!!!

Pozdro


Strona Główna