Narciarstwo biegowe, nartorolki
biegi terenowe


biegowki.dolinka.katowice.pl

Warunki śniegowe na trasach biegowych

WARUNKI 2012/13

2013-02-22: Zmiana terminu zajęć Pszczyna, Dodał(a): piter

Jeśli pokrywa śniegu się utrzyma, zajęcia w Pszczynie najbliższym tygodniu odbędą się w poniedziałek 25 lutego, zamiast we wtorek. Godzina i miejsce spotkania bez zmian.

Zapraszamy na biegówki do Pszczyńskiego Parku


2013-02-12:  Pszczyna, Dodał(a): piter

Z powodu niewystarczajacej pokrywy sniegu, jestesmy zmuszeni odwolac dzisiejsze zajecia w Pszczynie


2013-02-11: Girova - Czechy Jaworzynka/Bukovec, Dodał(a): piter
`

Warunki bardzo dobre, głównie do klasyka. Od przejścia granicznego między Jaworzynką i czeską Herczawą w stronę Komorowskiego Gronia po dwa tory maszynowe do klasyka, od Komorowskiego Gronia trasa utrzymana zarówno na grzbiet Girowej jak i na stokówce w stronę ośrodka Polanka. Pod łyżwę jazda głównie pomiędzy torami do klasyka, jednak przestrzeni trochę za mało.
Śnieg świeży, raczej wolny - nie ma problemu na szybszych zjazdach z opanowaniem nart. W Beskidach zima w pełni


2013-02-05: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter

Z powodu braku śniegu zajęcia dziś nie odbędą się w Katowicach. Czekamy na śnieg!


2013-01-28: Park Zamkowy Pszczyna, Dodał(a): piter
`

Warunki bardzo dobre. Do klasyka brak sladu, jednak sniegu przybylo i dzis wieczorem biegalismy lyzwa po glownych alejkach Mam nadzieje, ze zapowiadana na jutro odwilz nie zmieni drastycznie dobrych warunkow. We wtorek o 19tej spotykamy sie przy Zubrze w Pszczynie, zapraszam!


2013-01-22: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
`

Warunki dobre, zwłaszcza do łyżwy. Pod cienką warstwą śniegu na głównej alejce zalega twardy lód sprzed kilku dni, przez co kijki nie zawsze dobrze trzymają.
Gorzej do klasyka - tor owszem jest, ale również przeszkadza warstwa starego lodu.


2013-01-16: Wieczorne biegówki Katowice, Pszczyna, Dodał(a): piter

Harmonogram spotkań w ramach programu "Wieczorne biegówki" na styczeń oraz luty 2013 przedstawia się następująco:

Styczeń:
zajęcia w Katowicach: 22.01
zajęcia w Pszczynie: 29.01

Luty:
zajęcia w Katowicach: 05.02, 19.02
zajęcia w Pszczynie: 12.02, 26.02

Forumowicz strony biegowki.pl wyszedł z inicjatywą tworzenia maszynowego śladu w katowickiej Dolinie Trzech Stawów, zatem będzie można w tym sezonie w Katowicach cieszyć się jazdą klasykiem na przygotowanej trasie biegowej.


2013-01-16: Park Zwierzyniec (Zagroda Żubrów) Pszczyna, Dodał(a): piter
`

Po długo oczekiwanej zimie udało nam się przeprowadzić grupowy trening na nartach w Pszczynie. Przy całkiem znośnych warunkach przetarliśmy sporo kilometrów śladu do klasyka w Parku Zwierzyniec.

Warunki do biegania dostateczne/dobre. Śnieg po delikatnej odwilży wieczorem zaczął przymarzać, na głównej alejce miejscami zlodzony, jednak na jej poboczu stworzyliśmy całkiem znośny ślad. Poza tym dobry ślad na bulwarach Pszczynki oraz na polu golfowym.

Następne zajęcia w Pszczynie za dwa tygodnie, w najbliższy wtorek jeśli warunki pozwolą spotykamy się w Katowicach w Dolinie Trzech Stawów.


2013-01-14: Park Zwierzyniec Pszczyna, Dodał(a): piter

Jutro (wtorek 15 stycznia) spotykamy się o godzinie 19-tej przy żubrze wreszcie na nartach Do zobaczenia!


2013-01-04:  Katowice, Dodał(a): piter

Z powodu panującej na Śląsku jesieni oraz braku prognoz na solidny śnieg w Katowiceach, zajęcia w najbliższy wtorek (8 stycznia) w katowieckiej Dolinie Trzech Stawów niestety nie odbędą się.


2012-12-25: Biały Krzyż (Przełęcz Salmopolska) Szczyrk/Wisła, Dodał(a): piter
`

Warunków do biegania niestety brak Nocny przymrozek poprzedzony opadem deszczu spowodował powstanie skorupy lodu w miejscach, gdzie jeszcze warstwa śniegu się utrzymała. Na stokówce od Przełęczy Salmopolskiej w stronę Baraniej Góry lodoszreń w zasadzie nieprzejezdna - pozostałości starego toru zalodzone.
Z kolei odcinek czerwonego szlaku grzbietowego w stronę Grabowej dodatkowo rozdeptany.

Dwójka w pięciostopniowej skali jedynie za to, że w tym rejonie przynajmniej utrzymały się resztki śniegu. Pozostaje czekać w Beskidach na świeży opad.


2012-12-19: Wieczorne biegówki Pszczyna, Dodał(a): piter

UWAGA! Zmiana miejsca spotkań w ramach Wieczornych biegówek w Pszczynie

Od noworocznego treningu 1 stycznia, spotykamy się przy wejściu do Parku Zwierzyniec od strony parkingu Pokazowej Zagrody Żubrów (ulica Żorska przy "Żubrze").


2012-12-17: Trzy Dęby Pszczyna, Dodał(a): piter

Z powodu braku śniegu na treningu spotykamy się niestety bez nart Zabierzcie w zamian kijki do nodric walking, bowiem będziemy ćwiczyć bieg imitacyjny, podobnie jak podczas jesiennych treningów biegowych.
Miejsce i godzina spotkania bez zmian.


2012-12-13: Wieczorne biegówki Pszczyna, Katowice, Dodał(a): piter

Od przyszłego tygodnia z inicjatywy Towarzystwa Narciarskiego Biegówki, będziemy się spotykać na wtorkowych wspólnych treningach na nartach biegowych, w ramach ogólnopolskiego projektu Wieczorne biegówki. Jeśli tylko warunki śniegowe będą sprzyjać biegom na nartach, spotkania będą się odbywać we wtorki o godzinie 19:00 w następujących miejscach:

 • w Pszczynie we wtorki w tygodniach nieparzystych, przy wejściu do Parku Zwierzyniec od strony parkingu Pokazowej Zagrody Żubrów (ulica Żorska przy "Żubrze")

 • w Katowicach we wtorki w tygodniach parzystych, w Dolinie Trzech Stawów od strony ulicy Francuskiej przy knajpce Wiocha

  Cykl spotkań rozpoczynamy we wtorek 18 grudnia w Pszczynie, kolejny trening również w Pszczynie 1 stycznia (w I dzień Świąt Bożego Narodzenia zajęcia nie odbędą się. Spotkania w Katowicach rozpoczniemy 8 stycznia.
  Zajęcia odbywać się będą w Katowicach i w Pszczynie naprzemiennie, prowadzone będą przez instruktorów narciarstwa biegowego. Zapraszamy już dziś


 • 2012-12-12: Dolina Trzech Stawów, Muchowiec Katowice, Dodał(a): piter
  `

  Kolejny słaby nocny opad śniegu a warunki znacznie się poprawiły. Na terenie płyty lotniska (klasyk) oraz na głównym deptaku - rolkostradzie (łyżwa) warunki na 3 z plusem albo i 4 z dużym minusem. Jak na pierwszy poważny śnieg w tym sezonie biega się całkiem przyjemnie.

  W Katowicach coraz więcej biegaczy w porównaniu z poprzednimi latami, co łatwo zauważyć po rosnącej sieci przetartch torów do klasyka


  2012-12-11: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
  `

  Śniegu w Katowicach przybywa, jednak w żółwim tempie, przez co warunki do biegania na nartach dalej słabe. Główne alejki Dolinki oraz przyległego do niej lasu odśnieżone do asfaltu, jednak pojawiły się już pierwsze w tym roku ślady narciarskich biegaczy
  Zdecydowanie najlepsze warunki w okolicach płyty lotniska Muchowiec.

  Już niebawem w Katowicach oraz w Pszczynie wraz z Towarzystwem Narciarskim "Biegówki" rozpoczniemy cykliczne wieczorne spotkania biegowe, podczas których będziemy wspólnie biegać na nartach biegowych pod okiem instruktorów.


  2012-12-09: Stary Groń, Kotarz Brenna, Dodał(a): piter
  `

  Po czwartkowych opadach śniegu wybraliśmy w sobotę na szlaki Beskidu Śląskiego na rozpoznanie zimy w górach. Po niewystarczającej ilości śniegu pod biegówki podczas podejścia, na grzbiecie Starego Gronia i Grabowej oraz Kotarza śniegu było całkiem sporo. Kilkunastostopniowy mróz utrzymujący się od kilku dni zapewni bardzo dobry podkład przed następnym opadem.

  Jeśli tylko prognozy pogody się sprawdzą i w najbliższych dniach znów sypnie śniegiem, nawet na nizinach będzie można rozpocząć sezon 2012/2013.

  O szczegółach spotkań na biegówkach będę informował na stronie.


  2012-11-25:  Katowice, Dodał(a): piter

  Jak zima, to na biegówki

  Jednak jeszcze przed zimą spotykamy się w Klubie Podróżników Namaste w Katowicach na spotkaniu promującym narciarstwo biegowe na Śląsku.

  Zapraszamy już dziś, spotykamy się we wtorek 4 grudnia o godzinie 18:00, szczegóły na stronach:

  http://www.facebook.com/events/382490988499899/
  http://namaste.katowice.pl/


  2012-11-25:  Pszczyna, Dodał(a): piter

  W imieniu Zarządu PTTK Ziemi Pszczyńskiej zapraszam na Zakończenie Sezonu Turystycznego 2012. Spotkanie będzie podsumowaniem sezonu turystycznego 2012 z działalności Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej a dodatkowym akcentem będzie zaprezentowanie przez nas programu rozwoju narciarstwa biegowego w okoliach Pszczyny.

  Więcej szczegółów na stonie organizatora:

  http://www.pttk-pszczyna.slask.pl/index_newsy.php?id_news=885


  2012-11-18: Wielka Racza Dodał(a): piter

  Postanowiliśmy szukać pierwszego śniegu w górach Beskidu Żywieckiego, jednak mimo porannego szronu do prawdziwej zimy chyba jeszcze daleko. W sobotę wybraliśmy się z kijkami w Grupę Wielkiej Raczy, maszerując zarówno po polskich jak i słowackich szlakach.

  Marsz/marszobieg z kijami w urozmaiconym terenie to również doskonała forma treningu przygotowująca do zimowych biegów na nartach.


  2012-11-18: Park Zwierzyniec Pszczyna, Dodał(a): piter

  Po raz trzeci spotkaliśmy się w Parku Pszczyńskim, aby wspólnie przygotowywać się do nadejścia sezonu zimowego. Dzięki wyjątkowo dobrej jesiennej pogodzie udało nam się maszerować techniką Nordic Walking oraz szlifować technikę biegu imitacyjnego.


  2012-11-13: Pszczyńskie treningi biegowe, part III Pszczyna, Dodał(a): piter

  W niedzielę, 18 listopada spotykamy się po raz trzeci w Pszczyńskim Parku na jesiennym treningu biegowym. Miejsce spotkania podobnie jak poprzednio to Trzy Dęby w pobliżu pokazowej zagrody żubrów, natomiast tym razem spotykamy się później - o godzinie 12-tej.

  Zima coraz bliżej, zatem będziemy ćwiczyć głównie bieg imitacyjny, który już wkrótce wykorzystamy w technice klasycznej na nartach biegowych.

  Zapraszam, zajęcia są otwarte dla wszystkich


  2012-11-10:  Warszawa, Dodał(a): piter

  27 października w Warszawie odbyło się Walne Zebranie Członków Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki". Podczas zebrania podjęliśmy wstępne rozmowy odnośnie współpracy poprzez stworzenie lokalnego koła na Śląsku oraz pojawiły się plany utworzenia trasy narciarstwa biegowego w Pszczynie.

  O szczegółach można przeczytać tutaj:

  http://www.tnbiegowki.pl/Aktualnosci/a-na-walnym-byo-tak.html


  2012-11-06:  Bielsko-Biała, Dodał(a): piter

  Szkolenie serwisowe Briko-Maplus


  2012-11-03: Dolina Trzech Stawów Katowice, Dodał(a): piter
  `

  Warunki do biegania na nartorolkach w katowickiej Dolinie Trzech Stawów wraz ze zbliżającą się zimą niestety pogarszają się ze względu na zaleganie na nawierzchni mokrych placków. Po wilgotnych nocach nisko operujące o tej porze roku słońce niestety nie jest w stanie wysuszyć nawierzchni nawet w ciągu dnia. Nie przeszkadza to podczas biegu na nartorolkach do klasyka, jednak przy bieganiu łyżwą jest ślisko.

  Sytuację pogarszają zalegające liście, których jest sporo na alejkach pomiędzy ulicami Drozdów/Gawronów a Francuską. Na głównym deptaku Doliny Trzech Stawów liści na szczęście nie ma


  2012-11-03:  Katowice, Dodał(a): piter

  Dzięki uprzejmości Właścicieli Klubu Podróżnikow Namaste w Katowicach, na początku grudnia postaramy się przybliżyć mieszkańcom Śląska tematykę narciarstwa biegowego.

  Podczas spotkania, które odbędzie się w Klubie Podróżników Namaste, przedstawimy podstawy poruszania się na nartach biegowych, omówimy technikę biegu stylem klasycznym oraz łyżwowym, pokażemy czym różni się sprzęt do sportowego biegania na nartach od sprzętu do turystyki narciarskiej. Podpowiemy gdzie na Śląsku oraz w Beskidach można swobodnie poruszać się na nartach biegowych, oraz jak zadbać o biegówki i w domowy sposób nasmarować je odpowiednio do panujących warunków.

  Już dziś zapraszamy, o szczegółach będziemy na bieżąco informować, polecamy również śledzić stronę:

  http://www.namaste.katowice.pl/


  2012-10-24: Pszczyńskie treningi biegowe, part II Pszczyna, Dodał(a): piter

  W najbliższą niedzielę, 28 października spotykamy się na drugim w tym roku treningu biegowym w Pszczynie. Choć prognozy na ten dzień są już bardziej zimowe niż jesienne, na spotkanie przybywamy bez nart

  Zaczynamy podobnie jak ostatnio o godzinie 10 w Parku Zwierzyniec przy Trzech Dębach. Kijki NW będą oczywiście niezbędnym elementem treningu.

  Do zobaczenia!!


  2012-10-11: Park Zwierzyniec - Trzy Dęby Pszczyna, Dodał(a): piter

  W najbliższą niedzielę, 14 października spotykamy się w Pszczynie na pierwszym jesiennym treningu biegowym. Spotkanie rozpoczniemy ogólnorozwojową oraz specjalistyczną rozgrzewką. Następnie poznamy elementy łączące technikę marszów Nordic Walking z biegiem imitacyjnym, będącym doskonałą zaprawą pod technikę klasyczną narciarstwa biegowego. Po teorii wspólnie pomaszerujemy/pobiegniemy z kijkami uroczymi ścieżkami Pszczyńskiego Parku.

  Zajęcia poprowadzi instruktor narciarstwa biegowego Piotr Jarczak. Spotykamy się o godzinie 10.00 w pszczyńskim Parku Zwierzyniec, przy Trzech Dębach (w okolicach Zagrody Żubrów).
  Współrzędne miejsca spotkania:
  49°58'34"N
  18°55'41"E

  Nie zapomnijmy kijków do Nordic Walking (ewentualnie kijki trekkingowe również będą pomocne)

  Do zobaczenia!


  2012-09-22:  Tychy, Dodał(a): piter

  Już 6 października w Miejskim Centrum Kultury w Tychach odbędą się I Tyskie Warsztaty Serwisowe poświęcone własnoręcznemu serwisowi nart zjazdowych, nart biegowych i desek snowboardowych, zorganizowane przez F.H. Remtech (właściciela sklepu REMSPORT). Więcej szczegółów na stronie:

  http://www.nartyserwis.pl/i-tyskie-wasztaty-serwisowe-smarowanie-ostrzenie-nart-i-desek-snowboardowych

  Podobne warsztaty, poświęcone głównie nartom biegowym - nie tylko ich serwisie, ale także doborze sprzętu i technikom poruszania się na nich, odbędą się w listopadzie w Pszczynie. Już teraz zapraszamy w imieniu właściciela sklepu REMSPORT oraz instruktorów narciarstwa biegowego, którzy wspólnie poprowadzą prelekcje.

  O szczegółach będziemy informować na naszych stronach.


  2012-09-19:  Pszczyna, Dodał(a): piter

  Lato dobiega końca, przed nami ostatni dzwonek, by zacząć trenować przed sezonem zimowym. W okresie przygotowawczym niezbędnym środkiem do kształtowania formy i techniki są oczywiście nartorolki. Jeśli nie ma takiej możliwości, technikę biegu stylem klasycznym można podszlifować poprzez marsze z kijami.

  Wychodząc naprzeciw narciarzom biegowym chcącym już teraz poznać tajniki biegu techniką klasyczną oraz entuzjastom marszów z kijkami, będziemy organizować terenowe warsztaty Nordic Walking. Składać się one będą z trzech części: podstawowej, wprowadzającej do techniki specjalistycznej oraz specjalistycznej części dla zaawansowanych, ukazującej istotę biegu imitacyjnego.

  Zajęcia będą prowadzone jesienią w Pszczynie na zasadzie otwartej dla wszystkich zainteresowanych. O szczegółach wkrótce będziemy pisać na stronie, polecam skorzystać z newslettera w menu strony - dzięki temu nie przegapią Państwo żadnego spotkania

  Zapraszamy już wkrótce!!


  2012-09-18:  Dodał(a): piter

  Od dziś strona jest dostępna w sieci również pod nowymi adresami:


  biegowki.turystyka.pl,

  polskanabiegowki.pl


  Strona Główna